Spotkanie dla duchownych związane z sakramentem pokuty i pojednania w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym
16 listopada, w sobotę, w Katowicach, w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym, miało miejsce spotkanie naukowe skoncentrowane na wybranych aspektach sakramentu pokuty i pojednania. Spotkanie było kierowane do całego duchowieństwa archidiecezji katowickiej, ale przede wszystkim do tych, których upoważnienie do sprawowania tego sakramentu wygasa na koniec grudnia 2024 roku. Ks. Tomasz Wojtal, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Katowicach podkreślił otwartość spotkania oraz cel jego organizacji, którym było zwiększenie kompetencji spowiedników, zmagających się na co dzień z nowymi wyzwaniami w konfesjonale. Liczba uczestników wyniosła kilkadziesiąt osób, a wśród nich byli też kapłani posiadający upoważnienie ad revocationem do spowiadania.
Trzy konferencje były głównym punktem programu sesji. Pierwsza z nich, prowadzona przez o. Piotra Jordana Śliwińskiego – kapucyna, skupiła się na aktualnych wyzwaniach stojących przed spowiednikami. Dwie następne odnosiły się do postawy spowiednika wobec dramatu seksualnego wykorzystywania (prowadzący: ks. dr Tomasz Liszewski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi), oraz do zastosowania norm zawartych w Kodeksie Prawa Kanonicznego w kontekście sakramentu pokuty i pojednania (prowadzący: ks. dr Andrzej Kumor, oficjał Sądu Metropolitalnego w Katowicach).
Zgodnie z aktualnym Kodeksem Prawa Kanonicznego, aby odpuszczenie grzechów było ważne, konieczne jest posiadanie przez szafarza nie tylko święceń, ale również upoważnienia do ich wykonywania w odniesieniu do wiernych, którym udziela rozgrzeszenia.