Kwasy omega-3 – fakty i mity
O dostarczaniu organizmowi kwasów omega-3 mówi się dużo. Bez wątpienia jest to składnik ważny, który wspiera funkcjonowanie komórek, tkanek i narządów. Nie wszystkie informacje pojawiające się na temat tej substancji są prawdziwe. Sprawdź najczęstsze fakty i mity o kwasach omega-3.
Kwasy omega-3 to 3 różne substancje
FAKT. Kwasy omega-3 to określenie na 3 różne substancje. Mają one podobną budowę chemiczną, jednak nieco różnią się wpływem na organizm człowieka. Wyróżniamy:
- kwas alfa-linolenowy (ALA) – jest prekursorem dla innych kwasów tłuszczowych,
- kwas dokozaheksaenowy (DHA) – jest budulcem błon komórkowych i wspiera układ krążenia,
- kwas eikozapentaenowy (EPA) – wspiera układ krwionośny.
Kwasy omega-3 występują w formie cis i trans, z czego znaczenie dla organizmu człowieka ma pierwsza z nich, ponieważ jest aktywna biologicznie.
Kwasy omega-3 wspierają układ krążenia
FAKT. Za działanie na układ krążenia odpowiedzialny jest przede wszystkim kwas EPA. Substancja ta zapobiega odkładaniu się (agregacji) płytek krwi na ścianach naczyń krwionośnych. Tym samym nie dochodzi do ich zwężenia i zakłóceń w przepływie krwi. Przeciwna sytuacja prowadzi do powikłań – np. zawału mięśnia sercowego lub udaru niedokrwiennego mózgu. Ponadto kwasy omega-3 regulują ciśnienie tętnicze i wspierają pracę serca.
Kwasy omega-3 nie mają znaczenia dla układu nerwowego
MIT. Kwasy omega-3 są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dzięki nim komórki nerwowe mają optymalne warunki do wzrostu i rozwoju. Ma to wpływ na funkcje poznawcze, a tym samym sprawność umysłową.
Kwasy tłuszczowe należy dostarczać wraz z pożywieniem
FAKT. Kwasy omega-3 są obecne w pożywieniu. Jest to najlepsza forma ich podaży. W diecie należy uwzględnić ryby (np. łososia, makrelę, śledzie, dorsza), oleje roślinne (oliwę z oliwek, olej lniany, olej rzepakowy), a także orzechy (zwłaszcza włoskie). Kwasy omega-3 są obecne także w tranie, czyli oleju z wątroby ryb z rodziny dorszowatych.
Nie można suplementować kwasów omega-3
MIT. Suplementacja kwasów omega-3 jest możliwa. Preparaty mają postać kapsułek lub tabletek. Pozwalają dostarczyć organizmowi odpowiednią, wyliczoną dawkę. Przed rozpoczęciem ich stosowania warto skonsultować się z lekarzem.
Niedobór kwasów omega-3 nie ma znaczenia dla człowieka
MIT. Niedobór kwasów omega-3 prowadzi do nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu człowieka. W następstwie pojawiają się zaburzenia odporności, problemy z pamięcią i koncentracją, a także wzrasta ryzyko chorób serca i naczyń.