Transformacja dawnego zakładu cementowego w Będzinie dzięki rekordowemu dofinansowaniu UE
Stare budynki dawnej Cementowni Grodziec, unikalnego obiektu zakładowego zlokalizowanego w Będzinie i mającego status najstarszej cementowni w Polsce, mają zostać poddane procesowi rewitalizacji. Wyjątkowy zakład, założony w 1857 roku, był trzecim tego typu miejscem działalności przemysłowej w Europie i piątym na świecie. Wyremontowanie go oraz adaptacja do nowych funkcji będzie możliwa dzięki otrzymaniu przez Będzin unijnej dotacji wynoszącej ponad 82 mln złotych.
Chociaż przedsięwzięcie to spotyka się z pewnym sceptycyzmem ze strony niektórych mieszkańców miasta, prezydent Będzina, Łukasz Komoniewski, jest głęboko przekonany o słuszności tego planu. W swoich oświadczeniach zapowiada „spektakularną transformację”.
Cementownia Grodziec w Będzinie posiada nie tylko historyczne znaczenie jako najstarszy zakład przemysłowy tego typu w Polsce, ale jednocześnie jest unikatowym obiektem Zagłębia Dąbrowskiego. Niestety, jej kiedyś imponujące budynki obecnie popadają w ruinę.
Prezydent Komoniewski, komentując na swoim profilu na Facebooku, pisze: „Szkody górnicze, upływ czasu, dewastacje… dla wielu obiekt wydawał się być nie do odratowania. Z drugiej strony, jest to integralna część Grodźca, sporego obszaru, z którym trzeba coś zrobić. Musimy wykorzystać jego potencjał i przywrócić go mieszkańcom”.
Sytuacja ma się na szczęście zmienić. Miasto właśnie otrzymało rekordowe dofinansowanie – ponad 82 mln złotych unijnej dotacji – na rewitalizację zakładu cementowego. Prezydent Będzina zapowiada: „Będziemy świadkami spektakularnej transformacji. Cementownia Grodziec zostanie wyremontowana by stać się centrum integracji społecznej i gospodarczej naszego miasta. Zachowując niepowtarzalny, industrialny charakter miejsca, stworzymy nowy, tętniący życiem i atrakcyjny turystycznie ośrodek”.