Nie zapominajmy o osobach bezdomnych i starszych!
Rozpoczęcie okresu jesienno-zimowego zwiastuje zmianę warunków atmosferycznych na gorsze. Co roku zbyt wiele osób umiera z powodu wychłodzenia organizmu, co potwierdzają statystyki zgonów. Choć nieszczęśliwy wypadek może przydarzyć się każdemu, jest to szczególnym zagrożeniem dla osób starszych, jak również tych będących w kryzysie bezdomności. Skrajnie niskie temperatury powodują odmrożenia, a także mogą prowadzić do śmierci. Jeśli zatem jesteś świadkiem sytuacji, w której ktoś potrzebuje pomocy, nie zwlekaj, zaalarmuj o tym służby ratunkowe. W przypadku zagrożenia życia zadzwoń na nr alarmowy – 112!
Nie zapominajmy o innych!
Zbliżająca się zima oznacza zmianę temperatur na niższe. Jest to szczególne zagrożenie dla osób w kryzysie bezdomności, ponieważ nie mają one stałego miejsca zamieszkania. Narażone są również osoby starsze, które mogą być chore lub nie będą pamiętać drogi do domu. Jeśli spotkasz zdezorientowanego staruszka na swojej drodze, zapytaj, czy wszystko w porządku. Upewnij się, że nie potrzebuje pomocy.
Nadchodzący czas mroźnych temperatur to najgorszy okres dla osób bezdomnych. Nie mając domu, szukają schronienia w miejscach, gdzie, choć na chwilę będą mogli uciec od zimna. Są to zwykle klatki schodowe i piwnice w blokach, jednakże wyborem mogą być też pustostany lub budynki przeznaczone do rozbiórki. Widząc osobę w takim miejscu, warto poinformować o tym najbliższy komisariat policji. Budynki te często grożą zawaleniem, co skutkowałoby powstaniem jeszcze większej tragedii.
Będzińscy funkcjonariusze policji rozpoczęli działania w zakresie pomocy takim osobom. Działania, jakie podjęto dotychczas to zwiększona ilość patroli, które sprawdzają okolice, jak i miejsca, gdzie osoby bezdomne mogą szukać noclegu. Mundurowi są w stanie zapewnić transport takiej osoby do ośrodka, w którym otrzyma odpowiednią pomoc w postaci suchych ubrań, pożywienia, ciepłego kąta i miejsca do spania.
Jak można pomóc?
W przypadku osób w kryzysie bezdomności największą formą pomocy jest reakcja. Widząc osobę potrzebującą, nie wykazuj się obojętnością, wręcz przeciwnie – okaż empatię. Jest to niezwykle trudny czas, w którym bezdomni narażeni są na śmierć z powodu wychłodzenia organizmu. Jeśli jesteś posiadaczem informacji na temat miejsc, w których takie osoby mogą szukać noclegu, poinformuj o tym służby ratunkowe, ponieważ będą mogły zaoferować odpowiednią pomoc.
Możliwym sposobem na powiadomienie policji o człowieku potrzebującym pomocy jest jedna z opcji znajdujących się w aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń. Została stworzona po to, aby ułatwić alarmowanie służb i nie blokować linii ratunkowej, która może być niezbędna w innym przypadku. Skorzystanie z tej funkcji nie należy do najtrudniejszych, wystarczy zaznaczyć lokalizację miejsca, a okoliczne służby otrzymają sygnał. Zajmuje to tylko chwilę, a może komuś uratować życie.
Pamiętaj jednak, że w przypadku bycia świadkiem zagrożenia czyjegoś życia, nie powinieneś uciekać się do internetowych rozwiązań. Nie zwlekaj i zadzwoń pod nr alarmowy – 112!