Zagrożenia związane z okresem jesienno-zimowym
Będzińscy policjanci apelują do mieszkańców miasta, jak i okolic, aby mieli się na baczności. Nadejście okresu jesienno-zimowego wiąże się z możliwością powstawania wielu zagrożeń. Jest to czas, w którym warunki atmosferyczne znacznie ulegają pogorszeniu, a temperatury spadają poniżej 0. Wiąże się to z gorszą widocznością na drodze, jak również z możliwymi zagrożeniami spowodowanymi sezonem grzewczym. Służby ratunkowe wydały specjalny komunikat, którego celem jest uświadamianie społeczności na temat możliwości uniknięcia niebezpiecznych sytuacji.
Zagrożenia związane z sezonem grzewczym – uwaga na czad!
Nadejście jesieni i zbliżająca się zima zwiastują skrajnie niskie temperatury. Wiąże się to z rozpoczęciem sezonu grzewczego, podczas którego wzrasta ryzyko śmiertelnego zatrucia czadem. Przyczyną mogą być wadliwe urządzenia grzewcze, czy też przewody wentylacyjne. Tlenek węgla to cichy zabójca, którego nie jesteś w stanie sam wychwycić. Z tego względu służby alarmują o coroczne kontrole stanu technicznego urządzeń, jak i zabezpieczenie się w postaci czujniku czadu. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zatrucie czadem prowadzi do śmierci. Warto wiedzieć również, jak się zachować podczas podejrzenia u kogoś zatrucia tlenkiem węgla. Powinieneś:
- otworzyć okna, a co za tym idzie, umożliwić dostęp do świeżego powietrza;
- całkowicie odłączyć urządzenia grzewcze;
- wynieść poszkodowanego;
- powiadomić służby ratunkowe. Zadzwoń na nr alarmowy – 112!
Noś elementy odblaskowe!
Okres jesienno-zimowy to także znacznie utrudnione warunki na drodze. Odpowiada za to nie tylko krótszy dzień, lecz również stale zmieniające się warunki atmosferyczne. Możliwe opady deszczu, śniegu, mgła, a także zlodowacenie drogi spowodowane przymrozkami nie ułatwiają jazdy, jak również nie zwiększają czasu kierowców na reakcję. Z tego względu będzińscy policjanci jak co roku apelują o zachowanie rozsądku na drodze. Poruszając się po drodze w terenie niezabudowanym jako pieszy, jesteś zobowiązany do noszenia elementów odblaskowych. Biorąc pod uwagę, iż odpowiednio umieszczony odblask zwiększa kilkukrotnie widoczność pieszego na drodze, warto mieć go także przy sobie w terenie zabudowanym. Jest to niezwykle istotne, ponieważ może uratować Twoje życie!
Pamiętaj, iż element odblaskowy, który posiadasz, powinien być umieszczony w odpowiednim miejscu tak, aby był całkowicie widoczny. Warto przed wyjściem z domu upewnić się, czy ta kwestia się nie zmieniła i nie został on czymś przykryty. Należy uważać także na pochodzenie produktu, który zakupisz. Najlepiej, aby element odblaskowy posiadał certyfikat, który będzie potwierdzeniem, iż nie jest to zwykły gadżet, który nie zapewni Ci takiej ochrony, jakiej potrzebujesz. Kolejną kwestią jest zachowanie rozsądku o każdej porze dnia i nocy. Oznacza to, iż powinieneś wybierać możliwie najbezpieczniejszą drogę, np. chodnik. Jeśli jednak nie ma go w pobliżu, skorzystaj z pobocza po swojej lewej stronie. Pamiętaj, zwiększona widoczność to gwarancja Twojego bezpieczeństwa!