Zakłócone prace renowacyjne na zamku w Będzinie z powodu braku funduszy
Problemy finansowe uniemożliwiają zakończenie prac renowacyjnych na murach zamkowych w Będzinie, przez co od lat widnieje na nich nieestetyczna płachta. Zamek ten, dominujący nad miastem Będzin, powstał w XIV wieku i jest nieodłącznym elementem jego krajobrazu.
Zamek doświadczył swojego pierwszego kryzysu w XVII wieku, kiedy to pożar strawił część miasta, a razem z nim zamek. Pomimo tego zdołano go odbudować, zmieniając jednocześnie jego pierwotną funkcję obronną na bardziej rezydencjalną. Jednakże, podczas inwazji szwedzkiej, zostaje on splądrowany i od tego momentu stopniowo popada w ruinę.
Pierwsze próby restauracji zamku podjęto w latach 30. XIX wieku. Wówczas, między innymi, dokonano przebudowy kasztelu i obniżono wieżę. Plany te zawierały również przeniesienie do zamku szkoły górniczej, jednak ostatecznie pomysł ten został porzucony i po raz kolejny zamek na długie lata popadł w zapomnienie i ruinę.
Definitywna renowacja zamku nastąpiła dopiero po II wojnie światowej. Od roku 1956, po gruntownej odbudowie, zamek znów tętni życiem – stał się siedzibą Muzeum Zagłębia w Będzinie.